Dünya'da Nükleer Gelişmeler

DÜNYA'DAN NÜKLEER HABERLER
  • G7 NÜKLEER ENERJİNİN YARARLARINI KABULLENDİ.

Tarih: 14 Nisan 2007
Dünyanın önde gelen 7 sanayi ülkesinden oluşan grup (G7) 13 Nisanda Washington'da yaptıkları toplantının ardından yayınladıkları ortak görüşte " Bizler; enerji arz güvenliğini garantilemek, iklim değişikliğini dikkate almak için enerji verimliliğini ve enerji çeşitliliğinin promosyonunu hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomiler için önemi meseleler olarak kabullenmekteyiz" Enerji çeşitliliği yenilenebilir, nükleer, temiz kömür gibi ileri teknolojileri dahil edebilir.

G7 grubu daha önceki toplantılarında nükleer enerjiyi dahil eden ortak bir metin üzerinde daha çok Almanya'nın karşı çıkması dolayısıyla anlaşma sağlayamamışlardı. Fransız Finans Bakanı Thierry Breton G7'nin potansiyel alternatif güç sistemleri arasına nükleer enerjinin de dahil edilmesi için epeyce çaba sarf ettiğini belirterek "bu benim ilk girişimim değildi ancak ilk defa bu denli fikir birliğiyle kabul gördü" dedi. Geçtiğimiz Mart ayında da AB liderleri zirvesinde kabul edilen kararlarına nükleer güç AB'nin sera gazı emisyonlarını indirgeme hedeflerine uygun meşru bir enerji olarak dahil edildi.

Kaynak: The WNN Daily

AFP 14 April G7 recognizes benefits of nuclear energy

  • JAPONYA: NÜKLEER SİLAH YAPABİLİRİZ

Tarih: 30 Kasım 2006

Haber Linki: http://www.hurriyet .com.tr/dunya/ 5528932.asp? m=1&gid=112&srid=3429&oid=9

TOKYO (A.A)

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, nükleer silah yapabilecek donanıma sahip olduklarını ancak şu anda bu doğrultuda bir planlarının bulunmadığını söyledi.

Parlamentoda konuşan Bakan Taro Aso ayrıca, pasifist anayasanın, nükleer silah sahibi olmayı yasaklamadığını da belirtti. "Japonya, nükleer silah üretebilecek durumda" diyen Aso, "Ancak, nükleer silah üretme yolunda planımız var demiyorum" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı, Japonya Anayasası'nın, uluslararası anlaşmazlıklarda güç kullanmayı yasaklayan 9. maddesine de değinerek "9. madde, nükleer silahlar da dahil savunma amaçlı düşük seviyede silahlanmayı yasaklamıyor" dedi.

  • Fransa'da bulunan ve dünyanın en büyük hızlandırıcısı yeni bir deneye hazırlanıyor. Bu deney için montaj çalışmaları devam ederken konu basında şöyle yer alıyor:

"Büyük Patlama 2007’de

İsviçre’de Cenevre’nin batısından Fransa sınırına kadar uzanan yeraltındaki dev CERN laboratuvarında önümüzdeki mart ayında asrın en iddialı bilimsel deneyi gerçekleştirilecek. 27 km’lik tünele yerleştirilen Dev Parçacık Hızlandırıcı adlı cihazda ışık hızıyla hareket eden protonlar 800 milyon kez çarpıştırılarak "Büyük Patlama" elde edilecek. İşte bu patlama sonunda ortaya çıktığı varsayılan "Tanrı’nın zerrecikleri" böylece ispatlanabilecek. "

Tarih: Kasım 2006

Haberin devamı için ekteki linki tıklayınız.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/5475738.asp?m=1&gid=112&srid=3430&oid=1

Daha fazla bilgi için: http://info.cern.ch/

  • Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya imzaladıkları bir anlaşma ile yeni Nükleer Santrallar kurulması için konusunda güçlerini birleştirme kararı aldılar.

Tarih: Mart 2006

  • Hindistan'da ITER grubuna katıladı. Dünyanın ilk Füzyon reaktörü (Termonükleer Enerji Santralı) projesi ve yapımı Fransa da 2005 yılı Haziran ayında Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Japonya, Çin, G.Kore tarafından 10 milyar Avro bir bütçe ile başlatılmıştı.

Tarih: Aralık 2005

  • Endonezya Nükleer Santral yapım işinde G.Kore (Kopek) firması ile anlaşma sağladı. PWR yani Basınçlı su reaktör modeli olacak santralin güçü 1000MW olacak. 4 ünite şeklinde yapılacak reaktörlerden ilkinin 2012 yılında devreye alınması planlanmaktadır.

Tarih: Kasım 2005

  • Füzyon Zaferi Fransa'nın.! Geleceğin ucuz ve temiz enerjisini üretmesi planlanan ilk nükleer füzyon reaktörünün, Fransa da yapılması kararlaştırıldı. ABD'nin desteklediği Japonya'ya karşılık AB, Rusya ve Çin in arka çıktığı Fransa 10 milyar Avroluk Füzyon projesini kapmış oldu. ITER adıyla bilinen projenin ismi "Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktörü"dür. Reaktör Fransa nın akdeniz kıyalrındaki Cadarache şehrinde kurulacaktır.

Tarih: Haziran 2005