Metin Münir

Türkün nükleerle imtihanı 4

‘Kapıya nükleer müzakere yapılır tabelası asabiliriz’

Nükleerde Kore örneği

Milletvekillerine armağanımdır. Güney Kore otuz yılda nükleerin n’sini bilmeyen bir ülkeden, anahtar teslimi nükleer santral satan bir ülkeye dönüştü. ABD Kongre Araştırma Servisi’nin geçen ay yayımladığı rapordan öğrendiğimize göre, bu gelişme şu şekilde meydana geldi.

Nükleer santral, ihalesiz Rusya’nın

Başbakan’ın geçen günkü Moskova ziyaretinde, hükümetin ihaleyle yaptırmak üzere yola çıktığı nükleer santralın ihalesiz olarak Ruslara yaptırılması konusu karara bağlandı.

Tek yol nükleer ama moda değil

Moda sizi ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaya ikna eden şeydir. Moda sadece giyside yoktur.
Düşüncelerin, inançların, ekonomik modellerin, yatırım sahalarının, siyasi liderlerin de modası var.
Erkeklerin hangi kadınları tercih veya kadınların kendilerini nasıl görmek istediği bile modaya bağlıdır.
Bir zamanlar kilolu kadınlar makbul idi, şimdi ise çıta gibi olanlar. Aslında, bu modayı erkekler veya kadınlar çıkarmadı. Kadınları giydirenler çıkardı.

Taner Yıldız ne yapmaya çalışıyor?

Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı dinlerken aklıma şöyle bir soru geliyor.

Acaba bu bakanlığın havasında insanın izanını etkileyen bir şey mi var? Kötü kalpli peri tarafından öpülüp kurbağaya çevrilen prens gibi, Enerji Bakanlığı koltuğuna oturanlar negatif bir değişim mi geçiriyor?

Nükleerde iki Yıldız, biri Başbakan’ın emrinde, biri yalnız

Nükleer santral ihalesi iptale doğru gidiyor. Gerçi Enerji Bakanı Taner Yıldız geçen Çarşamba Antalya’da gazetecilerle yaptığı sohbette konunun hala ortada olduğunu söyledi ama satır aralarından ve hatta satırların kendilerinden çıkan anlam budur.

Nükleerde neden kimse yok da Ruslar var?

Nükleer santral projesindeki riskler Türkiye’nin ve dünyanın en büyük nükleer şirketlerinin gözünü korkuttu.
Bir konsorsiyum, Rus devlet şirketleri ile Türk ortakları, risklerden yılmayarak teklif verdi.

Neden? Ve bu kötü mü?

Önce ikinci soruya cevap vereyim. Rusya nükleer konusunda dünyanın en deneyimli, en ileri teknolojiye sahip ülkelerinden biridir. Bu konuda ABD, Fransa, ve Japonya gibi rakiplerininkinden geri değildir.

Nükleer: İstim arkadan gelirse, felaket önden gelir

Şartname profesyonelce hazırlanmadığı için beş ay önce yapılan nükleer santral ihalesine sadece bir Rus-Türk ortaklığından teklif geldi.

Bu beklenen bir sonuçtu. Projeyle ilgilenen uluslararası büyük şirketlerin tamamı, bu şartnameyle ihaleye katılmayacaklarını, işin sahibi olan Enerji Bakanlığı’na bildirmişlerdi. Şartnamenin içerdiği eksiklikler projeyi özel sektör için üstlenilemeyecek kadar riskli yapıyordu. Bu da finansman bulmayı imkânsızlaştırıyordu.